Yönetim Bilişim Sistemleri nedir ve YBS mezunları ne iş yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri (Management Information Systems) insanların, işletmelerin ve organizasyonların ortak çalışmasıdır.

bölümün amacı, bilişim alanında yaşanan tüm gelişme ve yeniliklerin işletmelere yapacağı katkıların farkında olan, çözümler üretebilen ve işletmelerin her aşamasında karar verici konumunda olan insan gücü yetiştirmektir. bilişim alanında yaşanan tüm gelişme ve yeniliklerin işletmelere yapacağı katkıların farkında olan, çözümler üretebilen ve işletmelerin her aşamasında karar verici konumunda olan insan gücü yetiştirmektir.

YBS öğrencileri, işletmelerin şirket faaliyetlerini geliştirmek için bilginin nasıl toplanacağını ve nasıl kullanılacağını öğrenirler.  bu öğrenme sürecinde işletme ve bilgisayar biliminden yararlanırlar. yani; yönetim bilişim sistemleri, işletme, bilgisayar ve bilişim sistemlerini bir arada inceleyen disiplinlerarası bir anlayıştır.

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları ne iş yapar?

YBS okuyan veya tercih etmeyi düşünen bir çok insanın cevabını aradığı ilk sorulardan bir tanesi “yönetim bilişim sistemleri mezunu ne iş yapar?” sorusudur. YBS mezunlarının tercih yapabileceği geniş bir iş skalası vardır. bir YBS mezunu;

Bilişim Ayağında Yönetim Ayağında
Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı İnsan Kaynakları Uzmanı / Yöneticisi
Programcı İş Geliştirme Uzmanı / Yöneticisi
Veritabanı Uzmanı & Analisti Proje Yöneticisi
Sistem Analisti & Tasarımcısı Satış Pazarlama Uzmanı / Yöneticisi
SEO Uzmanı ERP* Uzmanı / Yöneticisi
Network Uzmanı / Yöneticisi İş Zekası Uzmanı / Yöneticisi
IT Uzmanı / Yöneticisi Akademisyen

*Kurumsal Kaynak Planlaması (Enterprise Resource Planning)

vb. unvanlarla görev yaparlar. bu skala içerisinde üstleneceğiniz görev, üniversitenizin verdiği eğitime, lisans eğitiminiz boyunca kendinizi nasıl geliştirdiğinize, yabancı dil bilgisine ve programlama dili bilginize göre belirginleşecek bir konudur.

YBS okumayı tercih edeceğiniz üniversite çalışma alanınızı belirleyen unsur olabilir; YBS ders kataloğu üniversiteden üniversiteye değişmektedir. ayrıca tercih edeceğiniz seçmeli derslerle bilişim ayağında mı yoksa yönetim ayağında mı rol sahibi olmak istediğinizi belirlemeniz beklenmektedir.

YBS mezunlarından, tam anlamıyla programlama bilmesi, bir program geliştirmesi beklenmez. ancak o yönde gelişmek isteyenler için de hiçbir engel yoktur.

YBS mezunu, ingilizceyi çok iyi bilmelidir. kullanacağı programlar, inceleyeceği veritabanları/programlar ve programlama dillerinin ingilizce tabanlı olduğu düşünüldüğünde ingilizce bilmeyen bir YBS mezununun işi çok zor.

ayrıca bakınız;
ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, Occupational Outlook Handbook  (OOH) kitabında, bilgisayar ve bilgi mesleklerinin istihdamının %22 oranında artacağını ve 2010’dan 2020’ye kadar 758.000 yeni iş imkanı ekleyeceği tahmin etmektedir.
-Bahsi geçen bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencilerinin/mezunlarının sahip olması gereken özellikler nelerdir?

YBS, içerisinde bir çok farklı profil barındırsa da harika bir YBS Uzmanını tanımlayabilecek bazı özellikler vardır. bunlar;

 • problem çözebilme
 • takım arkadaşlarıyla birlikte çalışabilme
 • teknoloji hakkında stratejik düşünebilme
 • kendi fikirlerini geliştirebilen ve uygulayabilme
 • hem bilişim hem de işletme bilimi arasında köprü kurabilme
 • ayrıntıları ve büyük resmi görebilme
 • zaman ve kaynakları iyi yönetebilme
 • kusursuz iletişim kurabilme

özellikleri olarak sıralanabilir. eğer bu özelliklere sahip olduğunuzu ve kendinizi bu yönde geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız YBS lisans programını tercih edebilirsiniz.

bu yazının yazımında kullanılan kaynaklar;
What is MIS?
YBS mezunu ne iş yapar?
Bölüm Hakkında

14 Comments

 1. Furkan Parlak says:

  Yazı için teşekkürler. YBS’yi hangi üniversitede okumamı tavsiye edersiniz?

  1. selam. önceliğin boğaziçi üniversitesi olsun.

 2. Sence temeli olmayan birisi bu bölüme gelmeli mi?

 3. bilgisayar temelin olmayabilir; merakın olsun.

 4. Ben şu an bu bölümü seçtim ama gelecekte açık ta kalıcam diye çok korkuyorum sonuçta devlette garantisi olmayan bir bölüm.

  1. Devlet garantisi istiyorsan malesef yanlış bölümdesin. Daha fazla inovatif düşünmen gerekiyor.

  2. Hukuk isteyen ama puanı yetmeyen biri bu bölüme yönelmeli mi sizce

   1. Bilişime ve işletme yönetimine meraklıysan yönelebilirsin.

 5. Yönetim ayağı için çok geç olduğu malum fakat bilişim ayağı için 30 yaşından sonra okunur mu bu bölüm örneğin Marmara üni. de Almanca olarak

 6. 39bin gibi bir sıralamam var 2020 yks sonucunda
  bize/bana 12 yıllık eğitim hayatım boyunca mesleki alanda destek olan yada yönlendiren olmadı sürekli test çöz test çöz gibi bir sistem var ülkemizde
  bende şu tercih döneminde psikoloji bölümü(merak ettiğim bir alan,beni fazlasıyla cezbediyor) ve ybs bölümü (lise hayatımda mf idim ve yazılım istiyordum ancak bir tm öğrencisi olduğumu geç farkettim.hala yazılım öğrenme hayalim var) arasında kaldım ne önerirsiniz siz ?

  1. YBS sadece yazılım değildir; aynı oranda işletme derslerini de içerir. Karar verirken bunu da göz önünde bulundurmanı öneririm.

 7. Herkese merhaba, yönetim bilişim sistemleri olarak hızla büyüyen tek üniversite varsa o da ( duzce.edu.tr/yonetim-bilisim-sistemleri/ ) “dir. Düzce üniversitesi YBS bölümünde geleceğin kalifiye YBS Uzmanlarını yetiştirmektedir

 8. Çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir