V. Ulusal Yönetim Bilişim Zirvesi ve Yaşananlar @Aksaray

bir önceki sene sakarya üniversitesi yönetim bilişim sistemleri öğrencileri tarafından düzenlenen, bu sene -benim de ilk kez katıldığım- aksaray üniversitesi öğrencileri tarafından düzenlenen ulusal yönetim bilişim zirvesi‘nde yaşananları derlemeye karar verdim.

20’den fazla üniversiteden gelen yönetim bilişim sistemleri öğrencileri ile iletişim kurabildiğimiz, diğer üniversitelerin bölümümüzden beklentilerini öğrendiğimiz ve sektörün ileri gelen yönetici ve girişimcilerin tecrübelerini ve bizden beklentilerini anlattıkları v. ulusal yönetim bilişim zirvesi aksaray’da düzenlendi.

zirvenin kurucusu raşit doğan‘ın açılış konuşmasının ardından sahneyi aksaray üniversitesi dr. öğretim üyesi ziya karakaya aldı. yaptığı konuşmada bulut (cloud) teknolojisinden, bu teknolojiye ulaşmanın kolaylığından ve bulut teknolojisinin bir girişimcinin hayatını ne kadar kolaylaştırdığından bahsetti.

yapılan konuşmanın ardından fakülte bahçesinde hazırlanan network (iletişim) arasında diğer üniversitelerden gelen öğrencilerle tanışma fırsatı bulduk.

yapılan etkinlik sonunda sahneye bu kez dijital pazarlama danışmanı haydar özkömürcü çıktı. kendisinin de uzmanlık alanı olan growth hacking‘den ve aarrrr modelinden bahsetti.

haydar özkömürcü’nün ardından etkinliğin ilk girişimci konuşmacısı olan elis yılmaz mikrofonu eline aldı. günlük hayatımızdaki ihtiyaçlarımızın farkına varabilme ve çözümler üretebilme üzerine konuştuktan sonra kurucusu olduğu youthall.com‘un kuruluş amacından, şirketin evriminden ve son halinden bahsetti. ayrıca türkiye’de kadın girişimci olmanın zorlukları üzerinde durdu.

elis yılmaz’ı bir başka girişim örneği 3d mini selfie takip etti. bu esnada konuşmalar aralarında çekilişler, yarışmalar ve ikramlar düzenlendi.

ilk günün en önemli ve kapanış konuşmasını akınsoft kurucu dr. özgür akın gerçekleştirdi. kendisi, türkiye’nin teknoloji alanındaki dünyadaki yerinden, endüstri 4.0’dan bahsetti. dünyanın ilk seri üretim robot fabrikasının kurulum sürecinden, türkiye’de, robot üretiminde kullanılan parçalara olan ulaşım zorluğundan ayrıca bahsetti. “ileride bizi ne bekliyor?” sorusuna cevaben de gelecekteki robotların sahip olacağı vasıflarını anlattı.

ilk günü kapatmadan önce, futbol turnuvası, halat çekme yarışması, ikramlar, bisiklet turu gibi etkinlikler düzenlendi. aksaray şehrini de gezebilmek adına tur rehberliği kitapçığı dağıtımı önemli detaylardandı.

zirvenin ikinci günüde kaan gülten‘den seo nedir, nasıl yönetilir? gibi soruların cevaplarını aldık.  fabrikasını aksaray’da bulundurarak aksaray halkının da istihdamını sağlayan mercedes’in yeni teknolojilerini ve koordinasyonun önemini sedat zeytünlü‘den dinledik. öte yandan sektörümüzle direkt alakalı olarak mercedes benz türkiye‘nin it müdüründen nitelikli bilgi işlem çalışanı, veriyi saklama, düzenleme ve paylaşma adına birçok şey öğrendik.

zirvenin en dikkat çeken isimlerinden bir diğeri de shiftdelete.net kurucusu hakkı alkan‘dı. sıkışık ajandasına rağmen “sorunlar üzerinden hizmetler oluşturma” adına güzel bir sohbet gerçekleştirdi.

hakkı alkan’ın yanı sıra bölümümüzü önemseyen ve tanıtmaya çalışan; sosyal medya üzerinden sunduklarıyla bir hayli sevilen doç. dr. şadi evren şeker nesnelerin iletişimin’den, yapay zekadan ve gelecekteki teknolojilerden bahsetti. zirvenin sonuna doğru gürhan güveneraselsan‘dan gelen birol solak gibi değerli isimler de sunumlarını yaptılar.

zirvenin son etkinliği ile bir sonraki sene yönetim bilişim zirvesi’nin nerede düzenleneceğini seçtik. dokuz eylül, medipol ve yeditepe üniversitelerinin aday olduğu yarışmayı yeditepe üniversitesi kazandı.

 

sektörün geniş skalasında neredeyse herkese ışık tutacak konuşmalarını bizimle paylaşmş olan bütün konuşmacılara, aksaray belediyesi’ne, aksaray üniversitesi yönetim bilişim sistemleri topluluğuna teşekkürler.
bir sonraki sene yeditepe üniversitesi’nde görüşmek üzere..

1 Comment

  1. Tuğrul Demir says:

    Tumblr zamanlarından tanıştığımızdan beri böyle bir blog planın vardı. Sonunda açmışsın. Takipteyiz :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir