Flutter nedir?

Son yıllarda Android’e duyduğum ilgiyi, Java’nın ötesine taşımak istediğimde, kendime “Gerçekten Kotlin öğrenmeli miyim?” diye sordum. Yaptığım ufak araştırmalar sonucunda Flutter’a başlamanın kendi adıma daha iyi bir fikir olduğuna karar kıldım. Kendisiyle biraz haşır neşir olduktan sonra da böyle bir yazı yazmak istedim.

Flutter Nedir?

Flutter, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir çapraz platform mobil uygulama SDK’sıdır. Hem Android hem de iOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılır. Flutter, Dart dilinde yazılmıştır. Java, Javascript, Objective C veya Swift gibi Nesne Yönelimli Programlama (OOP) bilenler Dart ile kolayca bağlantı kurabilirler.

Geliştiriciler Flutter’ı tercih ederek, her iki platformda da diledikleri aplikasyonları geliştirebilir, hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edebilirler.

Neden Flutter?

  • Platformlar arası geliştirmeyi (cross) desteklediğinden zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.
  • Geliştiriciler aynı arayüzü iki kez oluşturmak zorunda kalmaz.
  • Mobil uygulamaların doğasına uygun arayüz ve kullanıcı deneyimi sağlar.
  • 2D efektler ve animasyonlar oluşturmaya olanak tanır.
  • Hot Reloading özelliği sayesinde hızlı çalışır.

Geliştirme Platformları

Flutter geliştiricisi olmak isteyenlerin Android SDK’nın yanı sıra Flutter SDK’ya da sahip olmaları gerekir. Gerekli SDK’lara erişldikten sonra

  • Android Studio,
  • VS Code,
  • Xcode

gibi derleyicilere kurulan Dart ve Flutter eklentileri sayesinde Flutter geliştiricisi olabilirsiniz.
Gerekli SDK’lara buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Flutter Hedefleri

Fast Development

Flutter’ın hızlı bir şekilde yeniden yüklenmesi, (Hot Reload) hızlı ve kolay bir şekilde test yapmanıza, kullanıcı arayüzleri oluşturmanıza, yeni özellikler eklemenize ve hataları daha hızlı bir şekilde gidermenize yardımcı olur. IOS ve Android uygulamalar için emülatör, simülatör ve donanım üzerinde, zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde çalışır.

Expressive, Beautiful UIs

Flutter, Android ve iOS’un temel yapı taşlarına göre hazırlanmıştır. Google ve Apple tarafından yayımlanan tasarım ilkelerine göre hazırlanan Flutter sayesinde kullanıcılar kullanılabilirlik ve uyum sorunu yaşamaz.

Modern, Reactive Framework

Flutter’da her şey widget’tan türetilir. Kullanıcı arayüzünüzü kolay bir şekilde, Flutter’in modern ve kullanışlı düzeni ve temel widget seti ile geliştirebilirsiniz. 2D animasyon, efektler ve daha fazlası için güçlü UI zorluklarını güçlü ve esnek API’ler sayesinde aşabilirsiniz.

Tutorial Kaynakları

Özellikle yeni başlayanlar için; karar yapıları döngüler ve OOP temellerini kavrayabilmek adına çok kullanışlı bir dil olan DartLang ile çapraz platformlara aplikasyonlar geliştirmek yeni hobiniz olabilir. Bu konudaki en değerli kaynağınız, Flutter’ın resmi web sitesi olan flutter.dev dökümantasyon sayfaları olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir